Innebandyklubben Nora IBK har drygt 400 medlemmar, varav de flesta är barn och ungdomar. Varje år arrangerar klubben träningar och tävlingar, från junior- till seniornivå. Men i år har mycket av det här fått ställas in på grund av Coronapandemin, vilket i sin tur har orsakat ett enormt ekonomiskt tapp.
Välkommen hjälp
– Cafeteriaverksamheten brukar stå för en stor del av våra intäkter och uppdraget att sköta parkeringen under Noramarken brukar också ge ett rejält klirr i kassan, förklarar Erik Löfmarck.
Men marknaden blev som känt inte heller av. Ett tillskott från Sparbanksmiljonen var med andra ord väldigt välkommet.
– Det känns verkligen jätteroligt! Det är en välkommen hjälp på alla sätt.
Fortsatt god ekonomi
Bidraget från banken innebär att Nora IBK nu kan hålla huvudet ovanför vattenytan och fortsätta med sin verksamhet.
– När den här pandemin någon gång tar slut kommer vi att stå väl rustade. Vi kan komma ut på andra sidan med en fortsatt välskött ekonomi.
Fler bidrag och nyheter hittar du här >>